Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, nastavenie reklám a analýzu návštevnosti. | Zásady ochrany osobných údajov. | OK, súhlasím
  Mapa stránok | WAP emulátor  
  veda.sk
vedecký bedecker - šírime vedecké informácie
 

Dnes je

Hľadáme odborného garanta a webmastra pre tento projekt! Máte záujem? Volajte 0905712091.

 Mailing list!

Práca, profesia, kariéra, job, zamestnanie v EÚ? Prečo nie?! FreeJob.sk Vám odpovie!

Mgr. Peter Krákorník - AKRONET (www.akronet.sk)

NAJ.sk


 Nájdi:
 

Fotometrická paralaxa

Fotometrická paralaxa je paralaxa, ktorej zodpovedá vzdialenosť hviezdy r, určená na základe modulu vzdialenosti zo známej zdanlivej (m) a absolútnej jasnosti hviezdy (M):

log r = 0,2 (m - M + 5)

Ak je medzi hviezdou a pozorovateľom medzihviezdne absorpčné prostredie (medzihviezdna absorpcia), treba zdanlivú jasnosť opraviť o hodnotu absorpcie podľa vzťahu log r = 0,2 (m - M - a . r + 5), kde a je absorpčný koeficient vyjadrený v magnitúdach na 1 pc. Spoľahlivosť určenia fotometrickej paralaxy závisí od určenia absolútnej jasnosti a absorpčného koeficientu (vzdialenosti vo vesmíre).

Encyklopédia astronómie Tento článok alebo jeho časť obsahuje heslo z Encyklopédie astronómie s láskavým dovolením autorov a podporou SZAA.

  Odporúčame rozlíšenie monitora 1024 x 768, farby True Color (32 bitov), prehliadač IE, Netscape 4.xx (a vyššie verzie), FireFox, Opera.  

Webmaster a odborný garant domény je Mgr. Peter Krákorník. Doména je súčasťou projektu občianského združenia veda.sk | Zásady ochrany osobných údajov.
Copyright © 1999 - 2020 veda.sk | All rights reserved | Design by Mgr. Peter Krákorník - AKRONET